Uyku Endoskopisi

DOÇ. DR. OSMAN HALİT ÇAM

UYKU ENDOSKOPİSİ NEDİR? NE İÇİN YAPILIR?

Uyku endoskopisi uyku sırasında titreşim kaynağı olan dokuların yerini tespit etmek ya da tıkanma varsa tıkanma seviyesini ve yerini tam olarak belirlemek amacı ile yapılır. Uyu endoskopisine ihtiyaç duyulmasının temelinde muayenelerde ve yapıldıysa uyku testlerinde öngörülen problemleri teyit etmektir.

 

Muayene ve uyku testlerindeki ön görülen problemler için yapılan cerrahilerin bile bir kısmı başarısızlıkla sonuçlandığı için böyle bir teyit testine ihtiyaç duyulmuştur. Böylece cerrahi kararı daha nokta spesifik verilmekte başarısızlık oranlarının düşmesi hedeflenmektedir.

Nasıl Yapılır ?

Temelde hasta açısından uyku endoskopisinin mide endoskopisinden farkı yoktur. Damar yolu açılarak hastaya damardan ilaç verilmekte ve bu ilacın etkisiyle hastanın uykuya geçmesi sağlanmaktadır. Uyku derinliği ve gevşeme sağlandıkta sonra kamera ile boğaz , yutak, gırtlak kasları incelenmekte ve problemin kaynağı olan dokular ve seviyeler tam olarak saptanabilmektedir. Sonrasında arzu edilirse, tam anesteziye geçmek ve aynı seansta bu noktalara cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.

Cerrahi işlem yapılmadıysa işlem 30 dk sürmekte, yarım gün içinde hastaneden çıkışınız gerçekleşmektedir.

Anestezi Şekli                                                  : Sedasyon

Süre                                                                    : 30dk

Hastaneye giriş ile – çıkış arasındaki süre    :Yarım gün

Sohbeti Aç
Yardım İster misiniz ?
Merhaba,
Ben Doç. Dr. Osman Halit Çam Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?