Çocuk Geniz Eti

DOÇ. DR. OSMAN HALİT ÇAM

ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ VE BADEMCİK HASTALIKLARI

Geniz eti (Adenoid) yumuşak damağın arkasında yer alan, geniz bölgesinin yüzeyinde köken alan bademciğe benzeyen bir bağışıklık sistemi dokusudur. Başlıca özellikleri:

Geniz Eti Alınmalı mı ? Alınmamalı mı ?

Geniz eti çok büyüdüğünde ya da çok sık iltihaplandığında bir dizi problemlere neden olmaktadır. Bunlar ciddi burun tıkanıklığı, ısrarlı ve dinmeyen burun akıntısı, kulak problemleri ( sıvı birikimi, işitme kaybı), uyku problemleri, horlama, diş çürükleri, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, boyunda şişlik, dudak ve ağız kuruluğu, uyku apnesi (uykuda solunumun bir süre durması) olarak sıralanabilir.

Eğer bu problemler çocuğu ciddi olarak yoruyorsa ve zararları faydasının önün geçti ise geniz eti alınmalıdır. Operasyon kararı verilirken fayda – zarar dengesi gözetilir.

Bademcikler

Bademcikler (Tonsil) boğazda dil kökünün her iki yanında yerleşmiş olan iki adet lenf dokusundan oluşmaktadır. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar ve ağız yoluyla alınan mikroplara karşı bağışıklık sistemini uyarırlar ve ilk yanıtı verirler.

NE ZAMAN CERRAHİ MÜDAHALE GEREKİR ?

Bademciklere cerrahi müdahalede bulunmak için iki temel kriter vardır. Bunlar ayrı ayrı kriter olabileceği gibi tek başlarına var olmaları da başlı başına cerrahi müdahale için yeterlidir. Bunlar:

  1. Bademcikler nefes alıp vermeyi ve beslenmeyi etkileyecek kadar irileşebilir ve geniz eti semptomlarını taklit edebilir. Bu durumda çocuğun sağlıklı olarak gelişimini devam ettirebilmesi ve apne oluşmasını engellemek için bademciklere geniz etiyle birlikte müdahale edilmelidir.

    Bademciklerin aşırı iri olması söz konusu ise bademcikleri almak yerine küçültmek cerrahi bir seçenek olabilir.

  2. Bademciklerin alınmasını gerektiren diğer bir durum ise sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarıdır. Sık tekrarlayan  bademcik enfeksiyonları (yılda 4 ya da iki yılda 7 enfeksiyon) söz konusu olduğunda bademciklerin boyutlarının hiçbir önemi yoktur ve bademcikler küçük olsa dahi almalıdırlar.

NEDEN AMELİYAT

Operasyon kararı verilirken burada da tabi ki fayda – zarar dengesi gözetilir. Bu nedenle artık operasyon gündeme geldi ise zararları faydalarını gölgelemeye başlamış demektir.

Kronik enfeksiyon varlığında bademciklerin alınması çocuğun sık bademcik enfeksiyonu olmasını engelleyecek ve enfeksiyonların getireceği komplikasyonları (havale, akut romatizmal ateş,  akut poststreptokoksik glomerülonefrit) azaltacaktır. Ayrıca bu enfeksiyonlar nedeniyle sürekli ilaç kullanımını da azaltacaktır.

Bademcik ameliyatı olacak tüm çocuklar geniz eti açısından ameliyatta veya öncesinde değerlendirilmelidir, tersi ise her zaman doğru değildir.

Çocuklarınız Emin Ellerde

Çocuğunuzun geniz eti sorunu tedavi edilebilir ve doğru müdahale ile çocuğunuzun sağlığı hızla normale dönebilir.

Sohbeti Aç
Yardım İster misiniz ?
Merhaba,
Ben Doç. Dr. Osman Halit Çam Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?