Burun Estetiği

DOÇ. DR. OSMAN HALİT ÇAM

Burun Estetiği’ne Bakışım ve Felsefem

Burun estetiği tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyattır. Ameliyat olan insanların sayısı arttıkça git gide insanların yüzleri de birbirlerine benzemektedir. Çünkü cerrahlar genellikle aynı tekniği standart hale getirerek her hastalarına aynı tekniği uygulamaktadırlar. Bu da standart bir “kopyala yapıştır burnu” ve standart bir yüz görünümü şeklinde ortaya çıkmaktadır.

 

Benim tasarlayıp yaptığım burunlar standart burunlar olmayıp kişiye ve ihtiyaca özgü burunlar olmaktadırlar. Çünkü benim bakış açımla, burun tasarımında kişinin sosyal ortamını ve yüzü ile olan uyumunu bir bütün olarak değerlendiriyorum. Bir örnek verecek olursam; 50 yaşındaki bir erkek hastama kavisli burun yapmıyorum. Bu nedenle de benim tasarlayıp yaptığım burunlar için, hastalarımın dostları “Burnun çok güzel görünüyor” demek yerine “Sende bir değişiklik var ama nedir çözemiyorum”  diyorlar. Mottom ise şu: “Kendinize yabancılaşmadan değişin”.

Açık Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği

Açık teknikle yapılan burun estetiği burun ucunun hemen altından cilde bir kesi yapılması sonrasında burun cildinin alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan sıyrılması anlayışına dayanan ameliyat tekniğdir. Kapalı burun estetiği ameliyatı ile karşılaştırıldığında doku travması biraz daha fazladır. Bu nedenle ödemler daha fazla olacağından görsel iyileşmenin neticelenmesi biraz daha uzun olmaktadır.

 

Açık teknikle yapılan burun estetiği ameliyatının en önemli avantajı ise harika bir görüş sağlaması ve bu sayede cerraha çok daha iyi bir manevra kabiliyeti sunmasıdır. Cerrah açık burun ameliyatında daha konforlu çalışmakta, dikişleri daha kolayca düğümleyebilmekte, enstrümanların buruna  giriş çıkışları çok daha kolay olmaktadır. Cerrah tünellerden görmeye çalışmak için zorlu pozisyonlara girmeyeceği için de cerrahın duruş ve omurga sağlığı da bozulmayacaktır.

 

Tüm bu durumlar birlikte değerlendirilince ameliyat için “açık burun estetiği ameliyatı mı yoksa kapalı burun estetiği ameliyatı mı” tercihini tek başına hastaya bırakmak doğru değildir. Cerrah ile hastanın ortak karar vermesi gereken kişiye ve duruma özgü bir karardır.

Açık mı Kapalı mı konusunda diğer bir seçenek de şu olabilir. Ameliyata kapalı başlanıp eğer burun yapı ve anatomisi elvermiyorsa ameliyat sırasında açık burun ameliyatına dönme ihtimalinini de göz önünde tutmak ve gerekiyorsa bu kararı almaktan kaçınmamak gerekir. 

 

Kapalı burun estetiğinin klasik açık teknik burun estetiğinden en büyük farkı burun ucunun altında dışarıdan görünen bir kesi olmamasıdır. Böylece burun ameliyatı kapalı teknikte burun içinden açılan tünellerle yapılır. Yapılan kesiler ve onarım dikişleri burun delikleri içinde gizli kalır ve eriyebilen dikişler kullanılır, bu sayede bu dikişleri almak gerekmez.

Kapalı Burun Estetiğine neye göre karar verilir?

 

Kapalı Burun Estetiği ameliyatı kararı alırken hastanın kemik, kıkırdak ve cilt yapısına bakarak karar veriyoruz. Örnek vermek gerekirse, deforme olan burunlarda ve içerisinde ileri derecede kemik – kıkırdak kompleksinde eğrilik olan hastaların burnuna kapalı teknikle müdahale etmek çok zorlayıcı olacaktır. Bu zorluk hastaya da hekime de eziyet verebilir.

Kapalı teknik için en uygun hastalar daha çok burun sırtı ve burun ucu problemlerine sahip olan ve hafif kemeri olan hastalar çok daha ideal bir yöntemdir.

Sohbeti Aç
Yardım İster misiniz ?
Merhaba,
Ben Doç. Dr. Osman Halit Çam Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?